|
გაკვეთილის თემა
|
პერსპექტივა
|
|
კლასი
|
6
|
|
მოსწავლეთა
რაოდენობა
|
15
|
|
გაკვეთილის
მიზანი
|
მოსწავლეთა ცოდნის გაფართოება პერსპექტივის ძირითადი კანონების გამოყენებით
სივრცის გადმოცემის შესაძლებლობებზე, გარემოსა და ბუნებაზე დაკვირვების შედეგების პრაქტიკულ ნამუშევარში გადმოცემის, შეფასებისა და თვითშეფასების უნარ-ჩვევების
განვითარება.
|
|
შედეგი
|
·
ხატავს სივრცეს პერსპექტივის ძირითადი კანონების გამოყენებით/წინა პლანი, უკანა შუა პლანი,ნახევარტონები.
·
ნამუშევარში
გადმოსცემს ბუნების მოვლენებზე დაკვირვების შედეგებს.
·
საუბრობს
საკუთარ და სხვის ნამუშევრებში გამოყენებულ მხატვრულ ხერხებსა და ელემენტებზე
|
|
გამოსაყენებელი
რესურსები
|
სახელმძღვანელო,სახატავი
მასალა,ფურცლები, მხატვრული ილუსტრაციები.
|
|
წინარე ცოდნა
|
ნამუშევარში
კომპოზიციური განაწილების ხერხები
|
|
გაკვეთილის
აქტუალობა
|
·
პერსპექტივის
ძირითადი კანონების გამოსახვის ხერხების გაცნობა.
|
|
შეფასება
|
განმსაზღვრელი
|
|
გაკვეთილის
მსვლელობა
|
1აქტივობა/10წთ/
გაიხსენოს კომპოზიციის განაწილების ხერხები.
აღწეროს პეიზაჟის ნიმუშზე ასახული
ხედი.
როგორაა ასახული ახლომდებარე და შორსმდებარე საგნები
შეადაროს ნამუშევრები ერთმანეთს დაგამოთქვას ვარაუდი, რატომ დაინტერესდნენ მხატვრები სივრცის
გადმოცემით.
|
|
2აქტივობა/10წთ/
სახელმძღვანელოზე მუშაობა.ჯგუფში
ილუსტრაციების განხილვა.
|
|
|
3აქტივობა/20წთ/
თეორიული ცოდნა გამოიყენოს
პრაქტიკულ ნამუშევარში
წარმოადგინოს ბუნების ამსხველ სურათში
წინა,შუა და უკანა პლანი
|
|
|
4აქტივობა/5წთ/
მსჯელობს საკუთარი ნამუშევრის ძლიერ
და სუსტ მხარეებზე.
გამოთქვამს აზრს ,თუ რამდენად ქმნის ესა თუ ის ნამუშევარი
სივრცის შთაბეჭდილებას
|
|
|
|
4აქტივობა/5წთ/
მსჯელობს საკუთარი ნამუშევრის ძლიერ
და სუსტ მხარეებზე.
გამოთქვამს აზრს ,თუ რამდენად ქმნის ესა თუ ის ნამუშევარი
სივრცის შთაბეჭდილებას
|
გაკვეთილის გეგმა
Subscribe to:
Posts (Atom)
No comments:
Post a Comment